A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/yusuf/public_html/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 671

Prof.Dr. Yusuf Kalko - Buerger Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler
   
Üye Girişi Üye Ol
Buerger Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler
Tromboanjitist    obliterans olarak da bilinen bu hastalık  orta ve küçük çaplı atar ve toplar damarların sigaraya bağlı olarak oluşan tıkayıcı hastalığıdır.Damarlar bir çeşit iltihabı pıhtı ile tıkanır parmaklara giden kan akımı azalır ve bununla birlikte parmaklarda şiddetli ağrı yaralar ve gangren oluşur.Buerger hastalığı genellikle 20 -40 yaşlarında ortaya çıkar.Ayak ve elde şiddetli ağrı ve yaralar olur.Parmaklar kızarmış olmasına rağmen soğuk ve ağrılıdır.

Tedavi:Tedavinin en önemli adımı sigaranın bırakılmasıdır.Sigarayı bırakan kişilerde amputasyon (doku ve uzvun kesilmesi) riski oldukça düşüktür.Sigara bırakılmadığında ise yaralar geçmez tekrar açılır ve çok sayıda amputasyon gerekebilir.Bu hstalığa sahip çok az sayıda hastada damarlar bypass cerrahisi için uygundur.Fakat çok sayıda hastada hastalık tedavilere cevap vermez  ve uzvun kesilmesine karar verilir.

 
Belirtiler:
Hastaların çok büyük bir bölümü sigara kullanan erkeklerdir. Hastalık genellikle 20 ile 40 yaşlarında başlar. Buerger hastalığında ayak ve elde özellikle istirahatte şiddetli ağrı ve yaralar vardır. Hastaların büyük bölümünde yıllardır devam eden ayak ve ellerde üşüme, uyuşma ve soğukluktan yakınırken zamanla istirahatte ayak parmaklarında ağrılar ortaya çıkar. Çoğu kez parmaklar kızarmış olduğu halde  soğuk ve ağrılıdır.

Ağrı başlangıçta yürüme ile gelirken bir süre sonra kalıcı hale gelir. Klasik ağrı kesiciler fayda vermez. Çoğu kez parmaklarda basit nedenlerle başlayan ve bir türlü iyi olmayan çok ağrılı yara, iltihap veya kangren ortaya çıkar.

Tanı:
Buerger hastalığının tanısı için belli başlı anahtar faktörler 50 yaşından önce ama özellikle 20-40 yaşlarındaki erkeklerde şikayetlerin ortaya çıkmış olması ve sigara yada tütün kullanımıdır.
 
 
 
 YASAL UYARI: Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Site sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sitede konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.

Tüm site ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.

© 2012 Yusuf Kalko, Tüm Hakları Saklıdır.
Bahçelievler Kültür Sok. No: 1 E-5 Üzeri Bahçelievler Metro Durağı Üstü 34160 İSTANBUL 
Tel: 212 484 44 84 (1652) 
Faks: 212 484 16 90 
Cep: 0532 345 21 61 
E-posta: yusuf.kalko@medicalpark.com.tr