A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/yusuf/public_html/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 671

Prof.Dr. Yusuf Kalko - Varis Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler
   
Üye Girişi Üye Ol
Varis Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler
Varis bir damar hastalığıdır.Varis kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplar damarların ilerletici bir şekilde genişlemesine verilen isimdir.Varis hastalığı uzun saatler boyunca ayakta kalmak zorubda olan insanlarda daha sık görülür.25-35 yaş grubunda %30 oranında 55-65 yaş grubunda ise % 50 oranında görülür.Hastaların büyük bir kısmı varisler ile birlikte yıllaca yaşarlar,ancak ağrı oluşmaya başladığı an hekime başvururlar.

Varis ve diğer toplardamar hastalıklarında en önemli faktör genetik yani aileden gelen yatkınlıktır.Baba,anne ve diğer birinci derece akrabalarında varis hastalığı olan bir kişi eğer uzun süre ayakta kalınan veya devamlı sabit olarak oturulan bir iş yapıyor ise,kilo alıyor ise, sigara içiyor ise,kadınlarda hamilelik ve doğum geçirmiş ise bu kişide  varis hastalığının başlama oranı oldukça yüksektir

Varis ve venöz yetersizlik hastalığının tedavisinin gecikmesi durumunda hastalığın yan etkileri görülebilir.Bunlar ayak ve bacaklarda akıntılı ve geçmeyen yaralar,thromboflebitis adında damar içi iltihabı olup en ciddi sonuç ise venöz thrombozlar sonucu akciğere kalbe pıhtı gitmesidir.

Varis ve venöz yetersizliğin teşhisi damar sistemi muayenesi sonrasında yapılan Doppler ultrason ve gerektiğinde venografi adı verilen radyolojik tetkikler ile konur.

Yapılan tetkikler sonucunda hastalığın ilerleme derecesine göre venöz basıncını düşüren ilaçlar ,varis çorabı, skleroterapy(iğne tedavisi) ve gerektiğinde varis ameliyatının uygulanması ile bu hastalığın tedavisi mümkündür.

 
 
 
 
 

 
 
 YASAL UYARI: Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirme amaçlı kurulmuş olup, sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi ve reçete bilgisi taşımaz. Site sağlıkla ilgili yer verdiği tüm konularda öncelikle en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan öğrenebileceğini savunur. Sitede konu olarak geçen tüm yöntemler kamuoyuna bilgi vermek amaçlı paylaşılmış olup, bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sorumlu tutulamaz.

Tüm site ziyaretçileri yasal uyarıyı kabul etmiş sayılır.

© 2012 Yusuf Kalko, Tüm Hakları Saklıdır.
Bahçelievler Kültür Sok. No: 1 E-5 Üzeri Bahçelievler Metro Durağı Üstü 34160 İSTANBUL 
Tel: 212 484 44 84 (1652) 
Faks: 212 484 16 90 
Cep: 0532 345 21 61 
E-posta: yusuf.kalko@medicalpark.com.tr