Üye Girişi Üye Ol
SORU - CEVAP
SORU SAHİBİ : GüLAY
Tarih : 28.11.2011
Hocam merhaba.Annemde boyun fıtığı var ve elinde oluşan uyuşma ve ağrı için Bilateral karotis doppler us incelemesinde;Sağda bulbusta 1.4 mm yi bulan fibrofatty plak mevcuttur.Lümende %25 i geçmeyen darlığa neden olmaktadır.Sol ICA'da minimal intimal kalınlaşmalar şeklinde bir rapor aldık.Doktor kontrolüne henüz gitmedik.Yalnız kötü birşey olup olmadığını merak ediyoruz.Yorum yaparsanız sevinirim.Teşekkürler.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Yılda 1 kez dopler kontrolü ile medikal tedavi almalı hastanız. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : GüLSüM YüZER
Tarih : 06.02.2012
Hocam merhaba.. Ben varis hastasıyım daha önce ameliyat oldum ama sol ayak bileğimde morarma renk değişikliği var doktorum orayı ameliyat edemedi şikayetim çok fazla ağrım çok ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Sizi görüp değerlendirmek lazım. Enkısa sürede görüşmek üzere. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : DURSANE öZDEMIR
Tarih : 04.02.2012
saygıdeğer hocam...yaklaşık 10 senedir şeker ve bel fıtığı hastasıyım fakat ağrılarımın damar tıkanıklığı belirtisi olabileceğini söylediler...yürüdüğümde topuklarımdan belime kadar kaslarımda şiddetli gerilme ve ağrılarım oluyor, masaj ve kremlerle biraz hafifliyo fakat hareket ettiğimde tekrar başlıyor ayrıca bacak kaslarımda üşüme oluor bunun bel fıtığından mı kaynaklandığını yoksa damar tıkanıklığı belirtisi mi yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim....
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Geçmiş olsun. Çok basit bir bacak atar damarlarını gösteren dopler ultrason yaptırısanız bu açığı çıkacaktır. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : SEDA INAL
Tarih : 27.11.2011
Dok.Yusuf kalko merhaba iyi çalışmalar........sizi Ç.kaleden rahatsız ediyorum...28 yaşında 1 çocuk annesi ve ev hanımıyım.Bir rahatsızlık geçiriyorum ve sizin rahatsızlığım hakkında bilgi birikiminize ihtiyacım var. Bundan 6 yıl evvel doğumsonrası taban ve baldır ağrısı şikayeti ile Ç.kale devlet Has.kalp damar bölümü doktoruna gittim.Bana Venöz yetmezliği teşhisi konuldu.Bu teşhis sonrasında hap tedavisi uygulandı.(Venoruton,doxium)kullandığım bu haplar vücut iritasyonuma farklı yansıdığı için bırakmak zorunda kaldım.Gittiğim doktor hastalığıma cevap vermediği için Ç.kale araştırma Hastanesinde Doç olan başka doktora gittim bu doktorda bana 6 ay boyunca (Daflon) kullanmamı söyledi ve ayaklarını dik yat dedi. Yaptım fakat hiç bir yok kat edilemedi.Yine Bahçelievler Medicana Has.Kalp damar doktoruna gittim yine sonuç yok....Şimdiki durumum.... ağrılarım günden güne artmakta.Ayak üstü kaval kemiği üstü damar kurşun kalem kalınlığında şişiyor.Ayaklarım (ateş gibi yanıyor yada buz gibi oluyor)yani ısı evadeğişikliği var diz bükmeyi unuttum gibi birşey.Yine ayak ve baldırlarda şişme,sabah ayak kaslarında tutukluk,karıncalanma vb. Beni inşallah dikkate alırsınız ve cevap yazarsınız
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Renkli doplerinizi tekrarlayaın ve sonucu direkt yazın. Müdahaleye gerek olup olmadığına karar verebilelim. Geçmiş olsun...
SORU SAHİBİ : MELEK SEDA YALçıN
Tarih : 04.02.2012
hocam merhabalar... 2 gündür mesaj gönderiyorum ancak diğer sorular cevaplandırılırken ben henüz cevap alamadım.fil hastalığıyla ilgili bilgi almak istiyorum.birkaç seferdir kanal d de sizi ve başarılarınızı görünce çok heyecanlandım.eminim siz bana önemli yollar göstereceksiniz...bir umut bekliyorum.üniversite öğrencisiyim.mezun olduğumda yorucu ve yoğun bir işim olacak inşaallah.bu hastalıkla zorlanacağımı düşünüyorum.kesin çözümü var mıdır bu hastalığın?varsa nedir.aydınlatırsanız çok sevinirim.teşekkürler.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Geçmiş olsun. Fil hastalığının kesin çözümü yok. Destek tedaviler önerilebiliri. Enkısa sürede görüşmek dileğiyle. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : SELENAY KıZGıN
Tarih : 03.02.2012
merhba hocam,annem 2 yıl önce sol tarafından(ayak ve kol) felci geçirdi.Şuan 70 yaşında fakat felci geçsede yürüyemiyor doktorlar ameliyat gerektigini söylüyorlar dizlerinde kireçlenme varmış ancak yaşından dolayı ameliyat riskli geçebilecegini söylüyorlar en önemliside yemege düşkün olduug için kilo veremiyor ve yürüyrmiyor ameliyat olursa tekrar yürüyebilirmi? cevaplarsanız çok sevinirim teşekür ederim..
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Felç sebebi çok önemli. Özellikle şah damarı araştırılması önemli. En basit şah damarı ultrasonu yaptırırsanız iyi olur. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : MERAL AKDEMIR
Tarih : 31.01.2012
Merhaba hocam. Ben 41 yaşındayım. 1998 yılında hamileliğimin yedinci ayında yüksek tansiyondan dolayı eklampsy geçirdim. Bu olaydan iki hafta sonra sağ bacağım kasıktan itibaren şişti ve morardı. Teşhis derin ven tıkanıklığı ana toplardamarım tıkalı. Uzun süre comodin kullandım. Daha sonra 100 mg aspirin kullanmaya başladım ve halende kullanıyorum, bununla birlikte varis çorabı kullanıyorum. Bana damarımın açılmasının imkansız olduğunu, çevresinde yedek kılcal damarların bulunduğunu ve zamanla bunların ana damarın yerine görev yapacağı söylendi. Tabi bununla birlikte damardaki tıkanıklıktan pıhtı kopabileceğini ve kalbe, beyne veya ciğerlerede atabileceğini söylediler. O durumdada ne olacağını benden iyi bilirsiniz. Ben kasığımdaki ana damarımın tedavi edilip edilemeyeceğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Cerrahi tedavi yok ancak sebep araştırılmalı. Eğer genetik yatkınlığınız varsa bu durum tekrarlayabilir. Acilen sebep araştırması yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : ŞEBNEM SARISOY
Tarih : 27.01.2012
Merhaba Hocam,babam 63 yaşında.2009 da sol tarafı felç oldu fakat hastaneye yatırıldıktan hemen sonra eski haline geri döndü. yapılan tetkiklerde kalp damarının 3 tanesi ve şahdamarının %100 tıkalı olduğu,acil ameliyat olması gerektiği söylendi.ankarada 7 saat süren ve yürüyerek girdiği ameliyattan felçli bir şekilde çıkan babam çok şükür 3-4 ay süren fizik tedavi sonrasında sadece yürüyüşünde sekme kaldı.benim sorum geçen hafta yapılan karotis ve vertebral arter msbt anjıo sonucu : her iki CCA normal anatomik pozisyondadır.her iki CCA patenttir ve anlamlı stenoz izlenmemiştir.bilateral ECA patenttir.her iki vertebral arter distale kadar patenttir.kalibrasyonları normaldir. Sağ İCA total oklüdedir.Sol İCA proksimalinde fokal %55-60 fokal darlık izlenmiştir.Sağ vertebral arter dominanttır.sol CCA bfürükasyon düzeyinde anlamlı darlığa yol açmayan kalsifiye aterom plakları izlenmiştir.sonu: sağ İCA da total oklüzyon...içtiği ilaçlar:pilavix,cardura,delix,lipitor ve cipralex hocam babamın ameliyat olması mümkünmü? olursa risklimidir? babam sürekli sizin isminizi söylüyor.nolur yardım edin.şimdi babamın başağrısı şikayeti ve sürekli uyuma şikayeti var.cevaplarsanız çok sevinirim çok teşekkürler...
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Hasta ve tetkiklerini birlikte görüp karar vermek lazım. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : TUGBA YESIR
Tarih : 26.01.2012
MERHABA HOCAM.SİZİ BUGÜNKİ İZLEDİĞİM DOKTORUM PROGRAMIYLA TANIMA FIRSATI BULDUM.14/11/2011 TARİHİNDE GECE SAAT 3.5 GİBİ ANNEMDE BACAKTA KASILMA HİSSİZLİK VE ŞİDDETLİ AGRIYLA UYANDI.DEVLET HASTENESİNE ACİLE KALDIRDIM RENKLİ DOBLOR CEKİLDİ.BUNUN SONUCUNDA ANJİO YAPILMASINA KARAR VERİLDİ.SİYAMİ ERSEK HASTAHANESİNDE OLDU 3 GÜN YATTI Bİ SONUÇ ALAMADILAR.ROMATOLOJİ BÖLÜMÜNE YÖNLENDİRİLDİK.ACİLDEN GİRİŞ YAPAMADIGIMIZ VE HASTALIGIN Bİ ACİLİYETİNİN OLMADIGI SÖYLENDİ SONRASINDA ÖZEL Bİ ROMATOLOGA GÖTÜRDÜM.YAPILAN KAN TAHLİLLERİ SONUCUNDA BUERGER TEHŞİSİ KOYULDU AMA 25 GÜNDÜR AGRILARDA AZALMA OLMADI AYRICA ÜNİVERSİTE HASTEHANESİNDE İLİOMEDİN TEDAVİSİ ALDIK 5 GÜN ODA AGRILARI KESMEDİ.ŞUANDA COUMADİN,PLETAL,CORASPİRİN,PREDNOL,LYRKA,D VİTAMİNİ TABLET VE 2 TANE MİDE KORUYUCU ALIYOR AMELİYAT TARZINDA BİŞEY SÖYLENMEDİ.AMA RAHATLATICI Bİ SONUÇ ALAMADIK.NE YAPMAM GEREKİR BANA YARDIMCI OLUN
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Acilen hastanızı ce tetkiklerinizle görüşelim. Geçmiş olsun...
SORU SAHİBİ : SERAP KıLıçARSLAN
Tarih : 25.01.2012
Merhaba Hocam;babam 60 yaşında.1993 yılında geçirdiği ağır kalp krizi nedeniyle aynı yıl 11 mayıs da kalp ameliyatı geçiridi.daha sonra kalbinde bir yan damarın tıkanması nedeni ile üst üste defalarca geçirdiği kalp krizlerinden sonra 2005 yılında kısmi felç geçirdi.tıkalı olan yan damarından beyne giden pıhtı nedeni ile felç geçirdiği söylendi.en son 2007 yılı temmuz ayında geçirdiği 3. felç nedeni ile sol kolu ve sol bacağı çalışmıyor.2 ay fizik tedavi hastanesinde yatılı gördüğü fizik tedaviden sonra yatalak kalmaktan kurtulan babam,şuan demirli ayakkabı ve baston yardımı ile sokakta gezebiliyor.sol kolunu kullanamıyor,sol ayak bileğide yan dönüyor.babamın durumunu kendimce ifade etmeye çalıştım.sizden ricam,kolunu kullanabilme şansı varsa,ne gerekiyorsa sonuna kadar babamın peşinde olucam.desteğiniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.SAYGILARIMLA...
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Maalesef mevcut duruma bizim yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Ancak pıhtı eritici ilaçları düzenli almazsa yine tekrar olacaktır. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : TüLAY CIVAN
Tarih : 25.01.2012
merhaba hocam ben 27 yaşındayım bacaklarımın arkasında mor renkte ince kılcal damarlar gözüküyor bunlar bacaklarıma çok ağrı yapıyor.yorulduğum zaman daha çok canım yanıyor bacaklarım çok sızlıyor ve kaşınıyorlar bu varis başlangıcımıdır acaba, bugün sizi doktorum pragramında izledim varis tedavisi ile ilgil bazı teknikler gösterdiniz bunlar benim için gereklimidir yoksa başlangıçtamıyım bir de 1 haftadır dilimin sol ucunda uyuşma oluyor bu uyuşmalar aniden olup hemen geçiyor damarlarla ilgili bir problem olabirmi acaba cevap yazarsanız çok sevinirim çok teşekkürler.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Renkli venöz dopler ultrason yaprırısanız yardımcı olabiliriz. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : MERVE IKBAL ALTUNTAş
Tarih : 23.01.2012
Merhaba doktor bey ; Doktorum programında varis ile ilgili açıklamalarınızı izledim ve genç yaştaki varis problemlerinin incelenmesi gerektiğini söylediniz.Ben de 25 yaşında bekar bir bayanım ve yaklaşık 5 seneden beri varis ile ilgili ciddi sıkıntılar çekiyorum doktora gittiğim ve varis rahatsızlığı teşhis edildiği halde alerjim olduğu için üniversite hayatım boyunca varis çorabımı kullanamadım.En son bir ay önce doktoro gittim ve dopler sonucu her iki vsm de grade 4 reflü sağ cfvde ve sağ sfv de grade 4 reflü ,sağ popliteal grade 4 reflü izlendi sonucu çıktı doktorum ameliyat şansımı kaybettiğimi çünkü iç varis olduğumu , sürekli varis çorabı giymemi ve venotrex adında bir ilaç kullanmamı tavsiye etti çorabımı sürekli giyiyorum ve ilacımıda kullanıyorum fakat şuanda ilerleyen yaşlarım için ciddi korkularım var bana en kısa zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : En kısa sürede görüşmek dileğiyle. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : SEDA INAL
Tarih : 20.01.2012
yusuf bey merhaba....Ben 28 yaşındayım 6 yıl önce hamileliğim sonrası taban ağrısı şikayeti ile kalp damar doktoruna gittim. Bana venöz yetmezliği teşhisi konuldu. hap tedavisi gördüm hala da görmekteyim.kullandığım haplar hep damar açıcı (venoruton,doxiyum )kullandım. Şimdi de daflon kullanıyorum ama çok şiddetli ağrılarım var.Baba annemde de vardı bu rahatsızlık yani ırsilik söz konusu.Burada gittiğim doktorlar gençsin hayat standartını değiştir ayakta kalma diyor ve ilgilenmiyor.Bu gün doktorum programında verdiğiniz bilgi donanımınız beni biraz rahatlattı ve bir çözüm olabileceğini düşünüyorum. Gittiğim araştırma ve devlet hastanesi geçici tedavi uyguluyorlar şikayetlerim arttıkça artıyor(Sabah kalkınca ayaklarımda kasılma,diz bükememe,ayaküstü damarlarda şişme vb.Daha 28 yaşında iken bu rahatsızlığın tedavisini kronik hale gelmeden görmek istiyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.......ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : En basit bacak venöz rekli dopler ultrason yaptırıp sonucu gönderirseniz size yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : YUSUF TUYGUN
Tarih : 19.01.2012
Sayın Hocam; 2008 yılının mart ayında (47 yaş)akciğer embolisi geçirmişim, ancak tespiti 2009 yılının mayıs ayında sağ bacak derin toplamdamar tıkanıklığı bulgusuyla ortaya çıktı ve tedavi oldum.Tedavim sırasında genetik analizimde FAKTÖR 5 ve MTHFR A1288 HOMOZİGOT mutasyon saptandı. Bu nedenle ömür boyu coumadin kullanmam planlandı ve kullanıyorum. Sizi Kanal D'deki programda izlediğimde coumadini ömür boyu kullanmamın doğru bir tespit olduğudur. Sorum oğlumla ilgili; 1988 doğumlu oğluma da doktorumun uyarısı üzerine genetik test yapıldı. MTHFR C677T, MTHFR A1298, FAKTÖR V G1691A Heterozigot mutasyon saptandı. Şimdilik herhangi bir sağlık sorunu yok. Bu bulgular sonucunda oğlumuzun her hangi bir sulandırıcı kullanmalı mı? Maalesef oğlumuzu bu testler sonucunda tekrar doktora götüremedik, bende birşey yok diye. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Bebe aspirini kullanabilir. Bu arada herhangi bir ameliyat yada uzun yolculuk olduğunda doktorunuzu uyarın lütfen. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : DEVRIM TOPUZ
Tarih : 17.01.2012
Yusuf Bey merhaba Size 28.11.2011'de babamın şah damar ultrasonunu göndermiştim. İleri tetkik gerektiğini ve BT anjio istemiştiniz. Babamı hastanenize getirsem tetkikleri ve yapılacaksa operasyonu yapmanız mümkün mü? Şehir dışından geleceğimiz için konu ile ilgili bilgileri almak için arayabileceğim tel no var mı? Saygılarımla,
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : 02124841579 nolu numaradan sinan bey ile görüşebilirsiniz.
© 2012 Yusuf Kalko, Tüm Hakları Saklıdır.
Bahçelievler Kültür Sok. No: 1 E-5 Üzeri Bahçelievler Metro Durağı Üstü 34160 İSTANBUL 
Tel: 212 484 44 84 (1652) 
Faks: 212 484 16 90 
Cep: 0532 345 21 61 
E-posta: yusuf.kalko@medicalpark.com.tr