Üye Girişi Üye Ol
SORU - CEVAP
SORU SAHİBİ : MUSTAFA öZTüRK
Tarih : 10.02.2012
Hocam,annem 5 sene önce kalp kapakçığı pıhtı atması sebebiyle sağ tarafı felç geçirdi.Ardından kalbe metal kapak takıldı.Şu anda şah damarında tıkanıklık mevcut,bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı?Bu damar açılabilir mi?Açılırsa felce bi etkisi olur mu?Riski var mıdır?Ameliyat önerirmisiniz? Teşekkürler
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Hastayı ve tetkiklerini görüp doğru önerilerde bulunmak lazım. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : HAKAN
Tarih : 13.12.2011
Selam hocam. 36 yaşında erkeğim. Vertigo sorunu nedeniyle dr gittim Karotid Arter Renkli Doppler sonucunda "Sağ bifurkasyoda ICA'ya uzanan 7x1.6 mm boyutlarında heterojen yapıda aterom plağı saplanmıştır. Her iki tarafta stenoz bulgusu yoktur" diye bir rapor verildi. Diğer bulgular normal. Sizce boyun damarları operasyon yapılacak derecede tıkalı mı yoksa ilaç kullanmam mı gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Medikal tedavi ve beslenme rejiminizi değiştirmeniz gerekir. Şu an cerrahye gerek yok. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : ESMA KAYA
Tarih : 13.12.2011
merhaba doktor bey..Annem 45 yaşında yaklaşık 4 sene önce sağ ayak bileğinin içe dönük kısmında yara açıldı ve yara küçükken dahada büyüdü.. birçok doktora gitti ameliyat oldu yama yapıldı ama tutmadı döküldü..elimizdeki raporlarda hastalığın adı venöz yetmezliği diye geçiyor.. yaklaşık 2 senedir ilaç tedvisi görüyor pansuman yapılıyor fakat yarada bir değişme yok.. tüm tetkikler yapıldı herhangi bir hastalığı yok.(şeker, tansiyon...)şuanda kullandığı ilacın adı rifocin,bactoraban,fito..)ne yapmamız gerekiyor yardımlarınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler..
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Hastayı ve tetkiklerini görmek lazım. Geçmiş olsun...
SORU SAHİBİ : FATMANUR ALGüL
Tarih : 13.12.2011
doktor bey annem sizi ilk olarak doktorum programında görmüş sizi gördüğü günden beri çok sevinçli. orda kendini anlatan bir beyfendinin hikayesi annemi çok etkilemiş kendi de aynı durumda oldugu için. annem 41 yaşında 3 çocuk sahibi. yaklaşık 5 sene önce sol ayagında kılcal damar tıkanıklıgı tespit edildi buna baglı ayak baş parmagında siyah kabuklu bir yara meydana geldi doktorlar tarafından "pletal" adlı hapla tedaviye başlanıldı. 1 sene kullanımı sonucunda ayagındaki agrı ve yara geçti. fakat bundan 5 ay önce bu sefer sağ ayagında agrı ve morarmalar meydana geldi kalp damar cerrahisinin araştırması ve yapılan anjiyo(kasıktan yapıldı) sonucunda sag bacakta 2 kılcal damar tıkanıklıgı görüldü. suan yine pletal adlı hapı ve kan sulandırıcı aspirin kullanıyor hapı kullanalı 2 ay oldu ayagındaki agrılar geci fakat yine sag ayagının baş parmagındaki yara geçmedi onun agrısından uyuyuyamıyor. bu yara 3 aydır var yaranın şekli madeni para büyüklüğünde simsiyah bir kabuk tırnagın altına dogru ilerliyor. birçok kalp damar cerrahi uzmanına gittik fakat yaptıkları tek şey ortapedi cildiye gibi başka bölümlere yönlendirmek. neyapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederiz. (annemde şeker hastalıgı, tansiyon yok)
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Anneniz muhtemelen Buerger hastası. Yani sadece  sigara içenlerde görülen bir hastalık. Acilen görüşmek dileğiyle...Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : GüLDEN AYHAN
Tarih : 30.11.2011
merhabalar hocam babamda 2 güdür baş dönmeleri başladı ve bugün çekilen boyun ultrason sonucu şöyle: bilateral karotis arteryel sistemde yaygın intimal hiperplazi izlendi her iki vertebral akım kraniyale doğru olup akım volümü: sağda 125 ml/dk solda 105 ml/dk dır iyi çalışmalar
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Baş dönmesi kulakla igili olabilir. Bu yönde  değerlendirilirse iyi olur. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : FıRAT öNAL
Tarih : 30.11.2011
merhaba hocam ben Fırat 32 yaşındayım.Geçen hafta kardiyolojiye başvurdum.EKG çektirdim.sağ tarafımdaki şah damarıma ve kasık bölgemdeki damarıma baktı.verilen raporda sağ karotis 1.6mm plak, sol karotis intimal kalınlaşma, sağ iliak 2.1mm plak, sol iliak intimal kalınlaşma yazıyor.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Şu an korkacak birley yok. Ancak artık beslenme şeklini ve hayat tarzını değiştirmeniz gerekir. Yoksa ilerde sorunla karşılaşabilirisiniz. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : CANAN GÜNGÖR UÇAROĞLU
Tarih : 30.11.2011
Merhabalar Ben 41 yaşındayım. 6 ay kadar önce dizlerimdeki ağrılar nedeniyle doktora gittim. MR çekildikten sonra her iki dizimde de osteoartrit başlangıcı ve sol dizimde menisküste daralma olduğu saptandı. İlaç tedavisine başlatıldım. Ancak bacaklarım şişmeye devam etti. Kalp ve damar cerrahisine de göründüm. Her iki diz arkalarımda minimal derecede varis gözlendi. Dize kadar varis çorabı giymemi önerdi doktorum. Bacaklarımdaki şişliklere varisin neden olmadığını da söyledi. İç organlarla ilgili bazı kan tahlilleri de yaptırdım (karaciğer ve böbreklerle ilgili) hepsi temiz çıktı. Bacaklarımda şişlikler devam ediyor. Son birkaç gündür ayaklarımda da şişmeler başladı. İki gün önce de el bileklerimin hizasında şişmeler farkettim. Birkaç gündür de sağ bacağımla kasığım arasında, sanki damarlarım yukarı doğru çekiliyormuş gibi ağrı hissediyorum. Sobalı bir evde yaşadığımı da belirteyim. Bu sıkıntılarımın minimal varisle alakası var mıdır? Yoksa daha kötüsü örneğin lenfödem şüphesine düşmeli miyim? Beni aydınlatırsanız sevinirim.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : İyi bir kalp damar cerrahisi kliniğince görülüp tedavi olmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : FATMA MEşE
Tarih : 30.11.2011
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Hasta ile ilgili diğer eksik bilgileri yazıyorum: Babam 66 yaşında.Karotis arter bilgileri: sağ vertebral arter sol vert arter çapı 3,2 4,1 peak sistolcm/sn 48 59 End diastrolcm/sn 8 15 akım debisi 45 97 B-Mod incelemede; bilateral CCA,ICA ve ECA'lar açık olup yaygın intimal hiperplazi ve stenik aterom plak formasyonları mevcuttur.Plak lezyonlar en belirgin yerinde sol bulbusta ve ICA proksimalinde yüzde50'lere ulaşmaktadır.Kritik stenoz saptanmadı.Vertebrobaziller yetmezlık. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : %50 kritik seviye. Amerikan Klap Cemiyeti bunlarıa işlem yapın diyor. Ancak yinede BT anjio ile ileri tetkik yapıp gerçek sonucu görelim. Ona göre konuşuruz. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : SİBEL KARACA
Tarih : 21.02.2012
MERHABALAR HOCAM BEN SİZİ İLK OLARAK DOKTORUM PROGRAMINDA İZLEDİM VE ÇOK ETKİLENDİM. BABAMIN SAĞLIĞI KONUSUNDA BÜTÜN UMUTLARIMIN TÜKENDİĞİ BİR NOKTADA UMUTLARIM OLDUNUZ. BABAMIN SAĞLIK DURUMUNU KISACA ÖZETLERSEM: 1938 DOĞUMLU OLAN BABAM 1992 YILINDA BY PASS OLDU VE TEK DAMAR DEĞİŞTİ. BU ARADA MEDİCAL TEDAVİSİ DEVAM EDİYORDU. 2001 YILINDA ŞİDDETLİ BİR KALP KRİZİ GEÇİRDİ ANCAK ANJİYO SONRASI TIBBİ MÜDAHALEDE BULUNULMADI. 2003 YILINDA TEK DAMARA STENT TAKILDI. EN SON ARALIK 2009 DA ANJİYO YAPILDI. DAMARLARDA TIKANIKLIKLAR OLDUĞU TALİ DAMARLARLA KALBİN BESLENDİĞİ ANCAK BÖBREKLERİN DURUMU NEDENİ İLE MÜDAHALE EDİLMİYECEĞİ SÖYLENDİ. ŞU ANDA TEŞHİS KONULAN HASTALIKLARIMIZ: KRONİK KALP YETMEZLİĞİ, KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ (HENÜZ DİYALİZ ALMIYORUZ VE KULLANILAN İLAÇLARA BAĞLI OLABİLECEĞİ SÖYLENDİ), KRONİK AKCİĞER YETMEZLİĞİ, PARKİNSON, BENİGN PROSTAT HİPERPLAZİ, HİPERTANSİYON, TİP II DİYABET, KULLANDIĞI İLAÇLAR VE KULLANIM DOZLARI EKTE KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ OLDUĞU İÇİN VÜCUT SU TOPLUYOR VE NEFES ALMAKTA ZORLANIYOR 2010 YILI MAYIS AYINDA VE 2011 YILI KASIM AYINDA VÜCUTTAN SU BOŞALTILAR FAKAT BU İŞLEM SONRASINDA DA ÇOK CİDDİ DENGE PROBLEMLERİ YAŞIYOR ÇOK SIKI TAKİP ETMEMİZE RAĞMEN ARADA BİR DÜŞÜYOR. DÜŞECEĞİM KORKUSU İLE YENİ YÜRÜMEYE BAŞLAYAN ÇOCUK GİBİ ÜRKEK DAVRANIYOR BACAKLARI TİTRİYOR. YATAKTA DÖNMEKTE VE KALKMAKTA ZORLANIYOR YANİ YAŞAMINI İDAME İÇİN İHTİYAÇLI. SÜREKLİ ADETA BOYNUNA ÇÖKÜLÜYOR GİBİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. YEMEK YERKEN BİLE BİR ELİ İLE ÇENESİNE DESTEK VERİYOR. BACAKLARINI HAREKET ETTİRMEKTE ZORLANIYOR. BEYİNE GİDEN DAMARLARDA DARALMA OLDUĞU FAKAT YAŞI VE SAĞLIK SORUNLARI NEDENİ İLE MÜDAHALE EDİLEMİYECEĞİ BELİRTİLDİ. KAPALI ALANLARDA DARLIYOR ARABA İLE BİLE 20-25 KM'DEN FAZLA YOL GİDEMİYOR. ŞEHİRDIŞINA HİÇ ÇIKAMIYOR. KALP VE BÖBREK DAMARLARINDA TABAKALAŞMA VARMIŞ. BİZ ANKARADA YAŞIYORUZ KENDİSİ SAĞLIK ÇALIŞANI İDİ BEN DE SAĞLIK ÇALIŞANIYIM. HEMEN HEMEN HER BRANŞTA PEK ÇOK DOKTORA GİTMEMİZE RAĞMEN UYGULANAN TMEDİCAL TEDAVİYE DEVAM EDİLMESİ BAŞKA BİR ŞEY YAPILAMIYACAĞI SÖYLENDİ. SİZ DEĞERLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BİLDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM SAYGILAR kullandığı ilaçlar 08:00 ---------------- MADOPAR 250 MG KAHV. ÖNCE -------- HUMALOG MIX 50 KWIKPEN 36 KAHVALTIYA OTURUNCA GLUCOBAY 100 MG MOTİLİUM 10:00 BELOC ZOC 50 MG CODİOVAN 320/25 CİPRALEX 10 MG AVODART ANTİ ASİDOZ 12:00 DESAL ½ MADOPAR 125 ÖLEN YEMEĞE OTURUNCA HUMALOG MIX 50 KWIKPEN 24 GLUCOBAY 100 MG 14:00 ADALAT CRONO ANTİ ASİDOZ 16:00 --------------------- MADOPAR 250 MG 20:00 -------------------- MADOPAR 125 MG AKŞAM YEMEKTEN ÖNCE ------ HUMALOG MIX 50 KWIKPEN 36 YEMEĞE OTURUNCA GLUCOBAY 100 MG MOTİLİUM 22:00 ZOCOR 20 MG ANTİ ASİDOZ PLAVİX  AYDA BİR DODEX AMPUL  PAZARTESİ-ÇARŞAMBA-CUMA -------FOLBİOL
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Şah damarı ultrasonu yaptırırsanız iyi olur. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : HALE SARıCı
Tarih : 20.02.2012
Doktor bey dedem 80 yaşında.Yaklaşık 5-6 yıldır ara ara geçici felç durumu yaşıyor. En son olarak uyurken hırıltı başlamış kendisinin hiç haberi yok ağzından köpük gelmiş kendinden geçmiş. Şuanda da geceleri kalktığında bilinci ara ara yerinde olmuyor ve devamlı uyuyor. En son çekilen renkli doppler sonucu her iki karotis arterlerde yaygın intimal düzensizlik ve kalınlaşmalar izlendi. Her iki tarafta en büyüğü sol karotid bulbusda 2.3*1.4 mm ebadında olan multiple aterom plakları saptandı. Sol İCA da yaklaşık %50 oranda lümende daralma saptandı. Akım paternleri tabidi. Bifurkasyon düzeyinde normal türbülan akım korunmuştur. Beyin MR: T1A ve T2A aksiyal; T1A sagital; FLAIR koronal sekanslar olunmuştur. 4. ventrikül orta hatta, normal boyut ve konfigürasyondadır. Serebeller hemisfer alanlarına ait patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Medulla oblongata, pons ve mezensefalon normaldir. Bazal sisternalar normal genişliktedir. Supratentorial alanda 3. ve lateral ventriküller normal konumda olup geniştir. Hemisferik sulkus ve fissürler geniştir(diffüz serebral atrofo). Her iki talamus ve bazal ganglionlar normaldir. Bilateral periventriküler alanlarda yer yer iskemik gliotik lezyonlar ve 1 cm'den küçük çaplı birkaç adet kronik dönem T1 'de hipo, T2'de hiperintens kronik dönem lakünar infarktlar izlenmektedir. Sonuçlar bu şekilde hocam doktorlar yapılacak birşey olmadığını söylüyor size danışmak istedik ne yapmalıyız, teşekkü ederim.
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : hasta sık geçici felç atakları geçirdiği için acilen şah damarına müdahale öneririm. Lokal anestezi ile konuşa konuşa en fazla 30 dk operasyon yapıp bu illetten kurtulabiliriz. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : çIğDEM YAVUZ
Tarih : 19.02.2012
Merhaba, Ben Çiğdem Yavuz 33 Yaşındayım 3 çocuk annesiyim , son hamileliğimde bacaklarımda varisler oluştu ve arasıra ağrıyo kramp giriyor. Damarlar çıktığı yerlerdede ağrılar oluyor, İstanbulda yaşıyorum Spor yaparken baldırlarım ağrıyor. Ne yapmalıyım ? İlginiz için teşekkürler
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Bacaklarınıza renkli venöz dopler çektitiseniz sonucu ile yardımcı oalbilirim. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : çIğDEM YAVUZ
Tarih : 18.02.2012
33 yaşındayım 3 çocuk sahibiyim son çocugumdan sonra sag bacagımda kramplar girmeye ve damarlar oluşmaya başladı. Ağrıda oluyor , baldırlarımda ağrıyor. Ne yapmalıyım ?
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Bacaklarınıza renkli venöz dopler ultrason yaptırıp en yakın kalp damar cerrahına görünmeniz iyi olur. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : SEDEF SEVINç
Tarih : 17.02.2012
Merhabalar. annem dizlerinin arkasındaki varis sorunu için doktora gitti. sağ alt ekstremite venografi sonucunda 1.derin ven trombozu saptanmadı. 2. derin venöz ve femorosafenal yetmezlik izlenmedi. 3.diz ekleminden 9cm distalde parva veni medialde yerleşimli perforan vende yetmezlik bulguları 4.uyluk kruris boyunca yaygın telenjektazik varisler ve reflü içermeyen ufak yezeyel varikoziteler izlenmiştir. sol alt ektremite venografi sonuçları da aynı. bikaç doktora gösterdik. biri ameliyat dedi. diğeri bişey yok dedi. biri köpük tedavisi yapalım dedi. biz de ne yapacağımızı şaşırdık. yardımcı olursanız seviniriz. şimdiden teşekkürler
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Hastayı tetkiki ile görürsem daha doyurucu yorum yapabilirim. Geçmiş olsun..
SORU SAHİBİ : MUKADDES YAşAR
Tarih : 14.02.2012
hocam bizden annem için vertebral arter çektirmemizi istemistiniz onu çektirdik rapor şöyle(her iki vertebral arter proksimalinden yapılan incelemede her iki tarafta vasküler lümenler açık olup sağda lümen çapı 4 mm,sağda PSH 62.86 cm/sn sağda akım volümü 335 mililitre /dakika,solda lümen çapı 4.2 mm,solda PSH 65.5 cm/sn,solda akım völümü 350.6 mililitre/dakika,olarak ölçüldü.Yapılan ölçümlere göre bulunan değerler normal sınırlar içerisinde değerlendirildi.) bu rapor sonucunda anneme plağın gözükmediğini söylediler.plağın kaybolma ihtimali var mı yada haereket etmiş olabilir mi?annem başının ve sağ kulak arkasının çok ağrıdığını söylüyor ne yapabiliriz cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Annenizin sorunu boyun ön ve arkasındaki damarlardan kaynaklı değil. Muhtemelen kalp kaynaklı yada beyni bseleyen küçük damarlarla ilgili. İyi bir kardiyoloji ve nöroloji tarafından takip edilmesi uygun olur. Geçmiş olsun...
SORU SAHİBİ : TOLGA
Tarih : 12.12.2011
merhablar hocam ben adıyamandan TOLGA TAT ben babamın rahatsızlığında dolayı size başvurdum.babamın ayağında aşırı derecede varis olduğundan dolayı işinde aksamalr oluyor. bilgi verirseniz memnun oluruz... saygılarr
DOÇ.DR. YUSUF KALKO : Hastayı ve tetkiklerini görüp en uygun tedavi (İlaç yada cerrahi) önerilebiliri. Geçmiş olsun..
© 2012 Yusuf Kalko, Tüm Hakları Saklıdır.
Bahçelievler Kültür Sok. No: 1 E-5 Üzeri Bahçelievler Metro Durağı Üstü 34160 İSTANBUL 
Tel: 212 484 44 84 (1652) 
Faks: 212 484 16 90 
Cep: 0532 345 21 61 
E-posta: yusuf.kalko@medicalpark.com.tr