page-header

Hibrit Ameliyatlar

Dünyada ve ülkemizde yaşam beklenti süresi her ne kadar 80’li yaşların üstünde olsa da kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler hala birinci sırada yer alıyor. Yüzde 32,3 ile toplam ölümlerin üçte biri kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Genetik faktörler, düzensiz yaşam, düzensiz ve yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, stres, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, genetik yağ ve metabolizna hastalıkları, obezite, sigara kullanımı gibi pek çok etken kalp ve damar rahatsızlıklarını tetikliyor.

40 YAŞ ÜSTÜ RUTİN KONTROLLER ATLANMAMALI

Damar hastalıklarını sadece kalp sağlığı açısından değil bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Hep söylerim, damar sistemi bir bütün ve kalp damarlarında sorun varsa bacak ve boyun damarlarında olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden 40 yaş üstü rutin kontrollerin atlanmaması gerekir. Kalp damarlarındaki tıkanıklık kalp krizi, bacak damarlarındaki tıkanıklık kangren, şah damarındaki tıkanıklık inmeye neden olur. Bunlardan korunmak için 40 yaş üstü rutin kontroller erken tanı için çok önemli bir yere sahiptir.

HİBRİT YÖNTEMLERLE ‘AÇILMAZ’ DENİLEN DAMARLARI AÇMAK MÜMKÜN OLABİLİYOR

Her ne kadar damar sağlığı hakkında koruyucu hekimliği ön plana çıkarmaya çalışsak da erken tanıya dikkat çekmeye çalışsak da maalesef gelen hastalarımızdan da gördüğümüz kadarı ile insanlar hastalık ilerlediğinde ancak hekime başvuruyorlar. Bu da tedavide ciddi zorlukları beraberinde getiriyor. Biz yaklaşık 10 yıldır minimal invaziv cerrahi yöntemlerle lokal anestezi altında hasta ile konuşa konuşa yaptığımız ameliyatlarda uygun hastalarda çok sayıda damarı açmayı başardık. Gerek bacak damarlarına yönelik gerekse şah damarına yönelik operasyonlarla damar cerrahisinde ülkemiz adına ciddi aşama kat ettik. Son dönemde uyguladığımız Hibrit yöntemlerle ise hem açık cerrahi, hem anjiyo ve stent işlemlerini aynı anda uyguluyoruz. Çok komplike vakaları ve kitabi olarak ‘açılamaz’ denilen damarların bu yöntemle açıldığını gördük. Tabi bu kişiye özel bir tedavi planı çerçevesinde ilerliyor. Tüm hastalarda aynı yöntemden bahsedemeyiz. Bazı hastalarda sadece cerrahi ile bazılarında girişimsel yöntemle bazılarında da Hibrit yöntemlerle sonuca ulaşılabiliyor. Tecrübeli ekip, tecrübeli cerrah ve hastaya uygun yöntem tedavi planlamasının önemli kriterleri arasında yer alıyor.

Back to top of page