Damar tıkanma hastalığı Buerger teşhisi konulan Tıknazoğlu’na kan dolaşımı olmayan bacaklarının kesileceği söylendi. Ancak Prof. Kalko’nun uyguladığı hibrit yöntemiyle damarlar temizlenince kangren tehlikesi yok oldu.

Bacaklarınkesilecek denilen Buerger hastası Kamil Tıknazoğlu, sağlığına kavuştu. Kangren nedeniyle Tıknazoğlu’nun her iki bacağında kan dolaşımı yoktu. Bacakları siyahlaştığı için birçok hastaneye gidip çare arayan Tıknazoğlu’na her defasında “Bacaklarının kesilmesi lazım” dendi. Hastalığı nedeniyle çalışamıyor, evde 2.5 yaşındaki kızının bakımıyla ilgileniyordu. Eşi Sibel Tıknazoğlu ise evin geçimini sağlıyordu. Hastalık çok ilerleyince gittikleri hastanede eşine “Ameliyat için sıra alın, kesilmesi lazım” denilince dünyası kararan Sibel Tıknazoğlu, iş yerinde arkadaşlarından destek istedi.

Arkadaşlarından gördüğü destekle hemen eşi için Prof. Dr. Yusuf Kalko’dan randevu alındı. Tıknazoğlu’nu muayene eden Kalko, “Hibrit yöntemi ile bu bacakları ve ayakları kurtarabiliriz” dedi. Hastaya aynı anda açık ve kapalı ameliyat yöntemi uygulandı. Önce küçük kesilerle tıkanan damarları temizlendi. Ardından kasıktan anjiyo yapılarak, balonla her iki bacağın tıkanan damarları açıldı. Ameliyattan sonra da bir mucize gerçekleşti. Siyah olan bacak, her geçen gün normal rengini almaya başladı.

Tıknazoğlu, “Yaşadıklarım bir mucize. Her gün çocuğuma bakıp ağlıyordum. Hastalığımdan dolayı onun okula gideceğini göremeyebilirdim. Eşim çalıştığı için kızıma ben bakıyordum. Hastalığım ilerledi. Sonra br mucize oldu. Eşimin çalıştığı şirketten bir doktor önerdiler. Muayene etti beni. Sonra ‘Bacaklarını kurtarabiliriz’ dedi. İnanamadım bu sözlere. Ameliyat etti. Bacaklarım kurtuldu. Şimdi mutluluktan ağlıyorum. Bacağımın kesilmesini beklerken, böyle bir mucize olması bana ikinci bir şans. Artık sigara ağzıma sürmem. Bundan sonra eşim ve kızım için dört elle hayata sarılacağım” diyerek mutluluğunu ifade etti.

KÜÇÜK KESİKLER AÇARAK TEMİZLEDİK

Prof. Dr. Yusuf Kalko: Hibrit yöntemlerini biz şah damarı hastalıklarında ve bacak damarı tıkanıklıklarında aktif bir şekilde kullanıyoruz. Aynı anda hem açık cerrahi hem anjiyo ve balon uygulamaları ile stent uygulamalarını yapma şansı doğuruyor bize bu teknik. Dolayısıyla daha önce ameliyat şansı verilmeyen birçok hasta bundan artık faydalanabiliyor. Hibrit yöntemleri Buerger hastalarına da uygulamaya başladık. Ana damarı tıkalı olan her Buerger hastasına uygulanabiliyor. Diz, kasık, diz üstü, diz altı bölgesi tıkalı olan ve hiç kan akımı olmayan hastada bunu uygulayabiliyoruz. Buerger hastalarının damarlarını tıkayan iltihap oldukça yumuşak ve mukus kıvamında olduğu için bu damarın standart yöntemlerle temizlenmesi çok zordur. Geliştirdiğimiz teknikle önce 20-30 santimlik bölgeden solucan gibi olan o plağı koparmadan çekip alabiliyorsun. Sadece çıkarmak yetmiyor bu plağı aynı zamanda diz bölgesinden bir de anjiyo aleti ile giriyoruz ve ince bir tel yardımı ile küçük balonlar yaparak ayağa kadar damarını açabiliyoruz. Sonra da hem yukarı hem aşağıyı açtığımız için damarı getiriyoruz ve uç uca dikiyoruz. İki borunun birleştirilmesi gibi düşünün. Aynı zamanda devamlılık sağlanıyor. Çok ciddi istirahat ağrıları olan hastalar ameliyattan hemen sonra rahatlıyor en önemlisi de uzuv kayıplarının önüne geçilmiş oluyor.